• Úspechy našich žiakov

• S veľkým nadšením chceme zablahoželať našej žiačke Žofii Zalaiovej, ktorá svojím výkonom vybojovala strieborné pásmo na 13. ročníku celoslovenskej súťažnej prehliadky v sólovej a komornej hre na saxofóne, ktorá sa konala na ZUŠ Jána Melkoviča v Starej Ľubovni.

Srdečne blahoželáme aj jej pani učiteľke Dominike Vincentovevej a korepetítorovi Jánovi Škvarkovi a všetkým trom prajeme veľa ďalších úspechov.

• Prvá lastovička – celodenný plenér so staršími žiakmi v Banskoštiavnických vrchoch

• Skoro ráno utorok 25. apríla sa naši starší výtvarníci (v počte 45) a ich učiteľky Ž. Oklapeková a M. Lenčová vybrali autobusom na plenér Kalvária Banská Štiavnica. Plenér je kreslenie, hlavne maľovanie vo voľnej prírode priamo pred krajinným motívom (voľná príroda alebo mesto). Výtvarník zachytáva to, čo sa priamo deje podľa vlastného uváženie
            (realisticky, expresívne, či modernými výtvarnými nástrojmi).

Počasie zrána bolo aprílové, mrholilo, a tak si naši výtvarníci urobili neplánovaný malý výlet do kaštieľa vo Svätom Antone. Absolvovali hodinovú komentovanú prehliadku o vzniku kaštieľa a živote šľachtických rodov Koháry a Coburg. Pred obedom sa rozliezli po blízkom okolí Kalvárie s podložkou, papierom a začali tvoriť (ceruza, uhlík, suchý a mastný pastel, či kombinovane.) Taktiež sa fotilo. Po troch hodinách aprílového vetra sa naši výtvarníci druhýkrát neplánovane presunuli na tretie stanovište – Dolné Hodrušské jazero. Počasie sa do večera upokojilo a celý čas bolo teplo, slnečno a bez vetra. Naši tvorcovia dostali hlavnú vlnu tvorivého zápalu. Uvoľnili sa v nich skryté energie citov, nápadov a myšlienok a vytvorili neuveriteľné záznamy okolitej prírody, jazera, kopcov, či kanálu. O mnohých už teraz naše učiteľky hovoria, že sa vďaka plenéru výtvarne posunuli a milo prekvapili novými polohami výtvarného výrazu. Po dokončení niektorých prác v ateliéri plánuje naša škola urobiť malú výstavku tých najlepších v dolnom vestibule.

Tento úžasný „aprílový“ plenér, cestu autobusom a komentovanú prehliadku hradilo občianske združenie SRRZ – RZ pri ZUŠ Nová Baňa. Naši výtvarníci sa vrátili nielen ošľahaní vetrom a slnkom, ale aj so zážitkami domov. Veríme, že šťastní a plní nových impulzov, nápadov a odvahy ich realizovať.

• 5 ocenení v regionálnom kole AMFO

• Regionálne kolá 51. ročníka AMFO – celoštátnej postupovej súťaže a výstavy amatérskej fotografickej tvorby, majú po celom Slovensku už svojich víťazov, držiteľov cien a čestných uznaní. Súťaží sa v troch vekových skupinách do 15 rokov, do 25 rokov a od 25 rokov
            v kategóriách ako samostatná fotografia a diptych a bez rozlíšenia veku v kategóriách cykly a seriály a experiment.

Regionálne kolo AMFO za okresy Žarnovica, Žiar nad Hronom a Banská Štiavnica zastrešuje Pohronské osvetové stredisko Žiar nad Hronom. Za organizáciu, propagáciu, produkciu a odbornú porotu zodpovedá vedúci pracovník za výtvarníctvo Mgr. Miro Hric a riaditeľka Mgr. Helena Žňavová. Za tento ročník rozhodovala odborná porota v zložení: Mgr. Miroslav Zaťko (predseda), Mgr. art. Dominika Jackuliaková a Mgr. art. Peter Lukáč.

Tento rok regionálne kolo AMFO dopadlo pre našu ZUŠ Nová Baňa veľmi úspešne.
            Našu školu reprezentovalo 9 žiakov z oboch tried učiteliek, z toho 4 žiaci boli ocenení. Vo vekovej skupine do 15 rokov v kategórii samostatná fotografia získali čestné uznanie: Šimon Benč – Štruktúra (p. uč. M. Lenčová), Lýdia Bratková – Kráčanie myšlienkami (p. uč. Ž. Oklapeková), Nelly Hercegová – Ja (p. uč. Ž. Oklapeková). Bez rozlíšenia veku v kategórii cykly a seriály získala cenu Sára Dzurová – Stopy I.; II.; III. (p. uč. M. Lenčová). Všetci ocenení postupujú do krajského kola, kde si budú merať sily s ďalšími fotografmi z 5 regionálnych kôl.

Regionálneho kola súťaže KOS Nitra sa zúčastnila aj pani učiteľka Mgr. M. Lenčová, ktorá získala čestné uznanie v kategórii experiment bez rozlíšenia veku za fotografie: Portrét - Začiatok vojny na Ukrajine – Apokalypsa; Vzbura; Boj; Súboj dobra a zla. Postupuje taktiež do krajského kola.

Za vedenie školy blahoželáme všetkým oceneným a držíme im päste v krajskom kole. Zároveň ďakujeme naši pedagógom za profesionálne vedenie žiakov, aj za to, že si neustále zlepšujú svoje pedagogické a výtvarné schopnosti.

Nižšie zverejnené fotografie z udeľovania cien a víťazné fotografie.

• Veľkonočný pozdrav

• Riaditeľka školy a kolektív učiteľov a žiakov ZUŠ Nová Baňa Vám želajú krásne prežitie Veľkonočných sviatkov. Túto krásnu monumentálnu maľbu prichystali ako prekvapenie ku sviatku Veľkej noci naši výtvarníci 3. a 4. roč. 1.časti 1. stupňa z triedy pani učiteľky M. Lenčovej.