• Zápis do LDO

• Milí rodičia, milí žiaci,

zápis  všetkých žiakov do LDO bude prebiehať vo štvrtok a v piatok, tj. 5. a 6. septembra 2024. Pán učiteľ Paly Olešňan Vám bude k dispozícii od 12:00, v priestoroch dychového oddelenia.

• Začiatok školského roka 2024/2025

• Milí rodičia, milí žiaci,

oficiálny začiatok školského roka bude v pondelok 2.9.2024 o 11:00 na nádvorí školy.

Príďte sa zapísať do svojich tried a zadeliť si svoje rozvrhy

Tešíme sa na Vás

• Posledná výstava k 60. výročiu výtvarného odboru

• Výstava je premiérou akademického sochára Juraja Vojčiaka a záhradnej a krajinnej architektky Martiny Víglašskej v rodnom meste a poslednou akciou v rámci osláv 60 rokov výtvarného odboru pod záštitou ZUŠ Nová Baňa a Pohronského múzea Nová Baňa za podpory nášho mesta a kraja. Výstava bývalého učiteľa a jeho žiačky symbolicky ukotvuje pokračovanie spolupráce našej školy s múzeom pri organizácii výstav a sprievodných akcií bývalých absolventov výtvarného odboru každý druhý rok a zakladá tradíciu oslavy výtvarného umenia a umeleckého školstva a ich významu pre región a Slovensko, spoločného posilňovania mostov porozumenia, úcty a podpory medzi laickou verejnosťou a profesionálnymi tvorcami.  Návštevníci môžu vidieť aj na tejto výstave výtvarné súznenie, ale aj odlišnú jedinečnosť videnia a cítenia, ktoré nezabraňuje vytvárať mosty a symbiózy a spolu-existovať vedľa seba nielen v jednom priestore múzea, ale aj v živote. Oboch autorov spája živel zeme a premeny krajiny časom, počasím, zásahom prírody a človeka. Keramické plastiky Juraja Vojčiaka vznikli ako improvizácia autora na podnety zvonka – krajiny, živého a neživého, aj na časť fotografií Martiny a nadobudli prekvapivé a nezávislé formy od poznaného sveta. Pohybujú sa na hranici medzi abstraktno-geometrickými tvarmi a odkazmi na okolitý svet a slobodnou dušou autora. V najnovších  dielach Juraj spracúva ideu života, ktorý vychádza z oceánu. Jeho inšpiráciou boli štvormetrové vlny na Tenerife, v každej sekunde premenlivé plastické prúdy vody a peny, ktoré narážajú do útesov. Ako absolvent keramiky ŠUP Bratislava pokračoval v štúdiu keramiky a porcelánu na UMPRUM v Prahe u prof. Otta Eckerta. Má za sebou sympóziá a výstavy aj v zahraničí, diela v súkromných zbierkach aj mimo Slovenska. V rokoch 1986 – 1998 bol výtvarným pedagógom na ZUŠ Nová Baňa. Tvorí v Novej Bani. Fotografie Martiny Víglašskej z málo známych kútov sú reálnymi portrétmi krajiny a predsa pôsobia nereálne až fantasticky, miestami dokonca maliarsky. Máme dojem, že mizne všetko konkrétne a zostáva len duša a podstata krajiny. Je to dané tým, že autorka je absolventkou krajinnej a záhradnej architektúry SPU – FZKI Nitra a pri svojej práci potrebuje poznať a mať rada krajinu, jej flóru a faunu. Predovšetkým jej ide o udržateľnosť, ekologický dizajn, prispôsobovanie vegetácie zmenám klímy. Pri fotografiách dokumentuje krajinu a jej zmeny v pozitívnom i negatívnom zmysle. Navrhuje pre súkromné a právnické osoby, zúčastňuje sa medzinárodných projektov. Žije vo Viedni.

text © Mgr. Michala Lenčová, výtvarný odbor ZUŠ Nová Baňa, kurátorka výstavy

• Kollárova310/ 5